Accent Chairs
-
Brentlow A3000202 Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)Classic style gets an urban upgrade in this cool accent chair. The barrel back and tufted sides evoke swanky private clubs while the distressed black faux leather keeps it current.
$559.95
$959.95
Save $400.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Brentlow |
| Type | Swivel |
| Style | Casual |
| Color Group | Black |
| Manufacturer Color | Distressed Black |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 98% polyester and 2% polyurethane |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Barrel back and loose seat cushion • Upholstered in distressed black faux leather • Foam cushions wrapped in thick poly fiber • Tufted sides • Antiqued brass-tone nailhead detail • Metal swivel base • Arm height: 27.38" • Top of cushion to top of back: 17" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Track arms |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 21.75 inch(es) / 55.25 cm |
| Seat Height | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Seat Depth | 21.13 inch(es) / 53.67 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 28.75 inch(es) / 73.03 cm |
| Height | 31.5 inch(es) / 80.01 cm |
| Depth | 31 inch(es) / 78.74 cm |
| Weight | 67 lb(s) / 30.39 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 30.75 inch(es) / 78.11 cm |
| Height | 32.5 inch(es) / 82.55 cm |
| Depth | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Weight | 81 lb(s) / 36.74 kg |
| Volume | 18.51 cu. ft. / 0.52 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052646504 |
-
This sofa embodies timeless mid-century elegance with its linear design, sleek track arms and tapered legs. + More
-
$4,099.95
Save $1,710.00
$2,389.95
5Z-Comfort PCU1090218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Relax like never before. This power reclining loveseat is crafted with luxury in mind, complete with supple + More
-
$2,329.95
Save $970.00
$1,359.95
Cayberry W2721W2 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Level up your gaming experience and make movie nights to remember. This entertainment center with fireplace + More
-
Relaxed living and cozy comfort—that’s what traditional farmhouse design is all about. And what better way to + More
-
Complete your cozy reading nook or chic seating area with this swivel accent chair. Handsome with its dark + More
